XXV Bieg o Lampkę Górniczą za nami

W miniona sobotę odbył się XXV Bieg o Lampkę Górniczą. Bieg cieszył się ogromną popularnością. Jak co roku limit wyznaczony przez organizatora wypełniony został do ostatniego zawodnika, a chętnych było znacznie więcej.

Warto przypomnieć, że Bieg o Lampkę Górniczą to jedna z najstarszych imprez biegowych w Polsce. KB Aktywni Konin reaktywował go po 20 latach, a trasa biegnie wokół pierwszej odkrywki  kopalni węgla brunatnego  w Koninie . Impreza była dofinansowana ze środków Miasta Konin, a patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Konina. Szczególne podziękowania należą się Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Koninie, który aktywnie włączył się w organizację biegu oraz sponsorowi firmie KUPIEC.
Punktualnie o 12.00, po krótkiej rozgrzewce zawodnicy stanęli na starcie. Uczestnicy mieli do pokonania 3 okrążenia biegnąc ulicami Konina: Popiełuszki, Wyzwolenie, Sosnową, Harcerską i Staromorzysławską, łącznie dystans 10 km. Linię mety przekroczyło ostatecznie  328 zawodników.
Jako pierwszy na metę wbiegł Andrzej Starżyński uzyskując czas 0.32.00, jedenaście sekund później na mecie pojawił się zawodnik z Ukrainy Siergiej Krowlajdis, a trzeci był zawodnik z Kleczewa Piotr Frydrychowski.
Wsród kobiet najlepsza była Patrycja Talar pokonując  trasę biegu w 0.37.02, drugie miejsce zajęła Zuzanna Mokros, a na trzecim miejscu uklasyfikowała się Agnieszka Kuster.
Wyróżniono także najlepszych zawodników z Konina. W tej kategorii zwycięzcami zostali  Adrianna Płaza  oraz Owen O’Sulivan.
Najlepszym zawodnikiem z Klubu Biegacza Aktywni Konin został Radosław Skalski.
Uhonorowano także najstarszego zawodnika, którym został Tadeusz Jagodziński oraz najmłodszego uczestnika BoLG Kamila Najderka.
W Mistrzostwach Polski Górników Węgla Brunatnego na najwyższym podium stanął Tomasz Rudnik, drugie miejsce zajął Rafał Ślebioda, a trzecie Michał Dryjański.
Bieg o Lampkę Górniczą był ostatnim biegiem w tegorocznym   IV Grand Prix Wielkopolski Wschodniej. Po ceremonii wręczenia nagród zwycięzcom Biegu o Lampkę Górniczą, uhonorowana także najlepszych biegaczy sklasyfikowanych w Grand Prix.
Przypomnijmy, że w skład GP wchodziło 10 biegów : Bieg Słupa Milowego w Koninie, Bieg Wyszyńska Dziesiątka, Bieg Cienińska Szóstka, Bieg o Laur Św. Wawrzyńca w Słupcy, Bieg pod 1000 letnimi dębami w Kazimierzu Biskupim, Bieg Malanowska Jesień, Bieg im. H. Warwasa w Kleczewie, Bieg Malanowska Jesień, Bieg Warciański w Kole, Bieg Niepodległości w Turku i Bieg o Lampkę Górniczą w Koninie. Aby zostać sklasyfikowanym trzeba było wystartować w co najmniej 5 powyższych biegach.
W kat. open kobiet tradycyjnie już pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Werner, na drugim miejscu znalazła się Izabela Koralewska, a trzecia była Dominika Walczak.
Wśród panów najwięcej punktów zgromadził Piotr Werner i tym samym zajął pierwsze miejsce, drugi był Bartłomiej Wiśniewski, a trzeci Robert Werner.
Przyznano także puchary i dyplomy w kategoriach wiekowych zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. W tym roku w regulaminie GP pojawiła się nowa kategoria- Najlepsza drużyna GP, w której suma punktów zdobytych przez zawodników biegających pod taką samą nazwą była wspólnym wynikiem drużyny.  Najwięcej punktów zgromadzili zawodnicy z klubu KB Maraton Turek, drugie miejsce zajęły dziewczyny z KKS Endorfiny, a trzecie KB Wartko z Goliny.
Tradycyjnie uhonorowano także najstarszą zawodniczkę GP, którą została Dorota Bogdańska
i najstarszego zawodnika, którym okazał się być Wojciech Raczak z KB Aktywni Konin.
Szczegółowe wyniki podajemy w zakładce Grand Prix Wielkopolski Wschodniej.
Fotorelacja z imprezy dzięki uprzejmości pani Ani Małkowicz.