XXVI Bieg o Lampkę Górniczą

W miniona sobotę odbył się XXVI Bieg o Lampkę Górniczą, jedna z najstarszych imprez biegowych w Polsce.  Impreza podobnie jak w latach ubiegłych cieszyła się sporym zainteresowaniem. Impreza była dofinansowana ze środków Miasta Konin, a patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Konina. Szczególne podziękowania należą się sponsorowi firmie KUPIEC.

Po krótkiej rozgrzewce zawodnicy stanęli na starcie. Uczestnicy mieli do pokonania 3 okrążenia biegnąc ulicami Konina: Popiełuszki, Wyzwolenie, Sosnową, Harcerską i  Staromorzysławską, łącznie dystans 10 km. Linię mety przekroczyło ostatecznie  235 zawodników.
Jako pierwszy na metę wbiegł Daniel Mikielski uzyskując czas 0.34.33, drugi był Jakub Wawrzyniak, a jako trzeci na podium stanął Marcin Wojewoda.
Wsród kobiet najlepsza była Olga Kazimirova pokonując  trasę biegu w 0.39.34, drugie miejsce zajęła Izabela Wierzchowska, a trzecie Katarzyna Werner.
Wyróżniono także najlepszych zawodników z Konina. W tej kategorii zwycięzcami zostali  Klaudia Bandowska  oraz Jakub Wawrzyniak.
Najlepszym zawodnikiem z Klubu Biegacza Aktywni Konin został Włodzimierz Stepak.
W Mistrzostwach Polski Górników Węgla Brunatnego na najwyższym podium stanął Tomasz Rudnik, drugie miejsce zajął Artur Ogórek, a trzecie Jakub Rutkowski.
Miłym akcentem uroczystości uhonorowania zwycięzców był moment wręczenia wiceprezesowi KB Aktywni Konin Waldemarowi Szygendzie odznaczenia Zasłużony dla Miasta Konina, które odebrał z rąk prezydenta miasta Józefa Nowickiego.
Bieg o Lampkę Górniczą był ostatnim biegiem w tegorocznym  V Grand Prix Wielkopolski Wschodniej. Po ceremonii wręczenia nagród zwycięzcom Biegu o Lampkę Górniczą, uhonorowano także najlepszych biegaczy sklasyfikowanych w Grand Prix.
Przypomnijmy, że w skład GP wchodziło 10 biegów : Bieg Słupa Milowego w Koninie, Bieg Wyszyńska Dziesiątka, Bieg Cienińska Szóstka, Bieg o Laur Św. Wawrzyńca w Słupcy, Bieg pod 1000 letnimi dębami w Kazimierzu Biskupim, Bieg Malanowska Jesień, Bieg im. H. Warwasa w Kleczewie, Bieg Malanowska Jesień, Bieg Warciański w Kole, Bieg Niepodległości w Turku i Bieg o Lampkę Górniczą w Koninie. Aby zostać sklasyfikowanym trzeba było wystartować w co najmniej 5 powyższych biegach.
W kat. open kobiet  pierwsze miejsce zajęła Michalina Walczak-Pecyna, na drugim miejscu znalazła się Małgorzata Nowacka, a trzecia była Klaudia Bandowska.
Wśród panów najwięcej punktów zgromadził Artur Jóźwiak i tym samym zajął pierwsze miejsce, drugi był Jakub Wawrzynia, a trzeci Andrzej Nowinowski.
Przyznano także puchary i dyplomy w kategoriach wiekowych zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn oraz w kat. drużynowej.  Najwięcej punktów zgromadzili zawodnicy z klubu NO NAME TEAM, drugie miejsce zajął KB Maraton Turek, a trzecie KB Baszta Wyszyna.
Tradycyjnie uhonorowano także najstarszą zawodniczkę GP, którą została Dorota Bogdańska i najstarszego zawodnika, którym okazał się być Edmund Pilarski z KB Aktywni Konin.
Szczegółowe wyniki podajemy w zakładce Grand Prix Wielkopolski Wschodniej.