DIETETYCZNE FAKTY I MITY /CZĘŚĆ 1

Wzrasta świadomość żywieniowa Polaków. Wiemy jak istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma odpowiednio zbilansowana dieta. Coraz częściej zatrzymujemy się przy sklepowych półkach, aby przed zakupem przeczytać informacje na opakowaniu. Nasłuchujemy napływających do nas z różnych stron informacji na temat zdrowego odżywiania. Jednak niestety informacje są sprzeczne…

Poniżej kilka z najczęściej powtarzających się mitów odnośnie zdrowej żywności.

Cukier brązowy jest zdrowszy od białego?

FAKT: W cukrowej ofercie mamy cukier rafinowany (z buraka cukrowego), cukier trzcinowy (nierafinowany) i cukry barwione (brązowe). Wszystkie te cukry mają podobną kaloryczność i taki sam indeks glikemiczny. Cukier brązowy to najczęściej zwykły cukier zabarwiony melasą lub karmelem. W obydwu przypadkach dostarczymy tą samą energię do organizmu. Natomiast naturalny cukier brązowy- trzcinowy, nie jest poddawany procesowi rafinacji. Zawiera więc melasę i pewne ilości składników mineralnych, jednak są to dla naszego organizmu ilości śladowe. To czy posłodzimy herbatę cukrem białym czy brązowym nie robi różnicy. Cukier to cukier. I nie ma znaczenia czy pozyskiwany jest z buraków czy z trzciny. To cały czas ta sama sacharoza.

Dbając o smukłą sylwetkę jesz chrupkie pieczywo zamiast chleba?

FAKT: W 100 g chleba razowego jest ok. 220-230 kcal, w pszennym o 30 więcej, natomiast chrupkie zawiera ich aż 350. Normalne pieczywo zawiera dużo składników mineralnych, więcej białek, węglowodany złożone, jest bardziej sycące. Pieczywo chrupkie i ryżowe to produkty wysokoprzetworzone, mają niską wartość sycącą i odżywczą. Często rezygnując z chleba i wybierając w zamian pieczywo chrupkie, spożywa się w sumie więcej kalorii, ponieważ aby się nim najeść, zjada się go w większej ilości lub z wysokokalorycznymi dodatkami.

Chcąc schudnąć nie jesz ziemniaków, makaronów i pieczywa?

FAKT: Nie ma produktu, który sam w sobie powoduje tycie. Ziemniaki, makaron i pieczywo to źródło węglowodanów złożonych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkty tego typu powinny stanowić podstawę naszej diety, a ich brak może przyczyniać się do powstawania nadwagi. Niedobór węglowodanów w diecie powoduje zmniejszenie metabolizmu i w rezultacie przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej na zapas.  Ziemniaki dostarczają 60 kcal/100g, chleb jasny 248 kcal/100 g, a makaron bezjajeczny 363kcal/100g. Ich kaloryczność zdecydowanie wzrasta, jeśli dodamy do nich tłuszcz czy sos.  Jednak odpowiednio skomponowane posiłki mogą być źródłem energii i niezbędnych składników pokarmowych, a nie nadmiernych kalorii.

Cdn.

 

Oprac. Marzena Pałasz
Poradnictwo Dietetyczne Smak Zdrowia
www.dietetykkonin.pl