Poniżej kilka kolejnych najczęściej powtarzających się mitów odnośnie zdrowej żywności.
Słodycz bez cukru?
FAKT: Co sprawia, że produkt do którego nie dodano cukru jest słodki? Należy zwrócić uwagę na skład produktu. Słodycz może być ukryta pod nazwami: syrop gluzkozowy, gluzkozowo-fruktozowy, ekstrakt jęczmienny, ekstrakt słodowy, ekstrakt słodowo-jęczmienny, saharoza, syrop kukurydziany, melasa, glukoza, fruktoza. Produkty typu light, słodkie lecz bez kalorii, swój smak zawdzięczają słodzikom takim jak: sorbitol, mannitol, izomalt, maltitol, laktitol, ksylitol, erytrytol, acesulfam K, aspartam, kwas cyklaminowy, sacharyna, taumatyna, neohesperydyna DC, sukraloza, neotam. Wiele badań wykazało, że sztuczne substancje słodzące mogą wywołać wzdęcia, bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu i mogą być przyczyną wzrostu zapadalności na różne choroby np. raka.
Ciemne pieczywo jest zdrowsze od białego?
FAKT: To prawda ale pod warunkiem, że ciemne pieczywo wyprodukowane jest z mąki razowej. Ale uwaga! Ciemny chleb to nie zawsze chleb razowy! Często można spotkać się z pieczywem z mąki białej, które zostało zabarwione np. karmelem… Żeby zatuszować oszustwo często do takiego pieczywa dodaje się różne ziarna (słonecznik, sezam, nasiona lnu, pestki dyni itp.). Jeśli mamy taką możliwość czytajmy skład- chleb razowy powinien mieć w składzie mąkę razową na pierwszym miejscu (typ ok. 2000), jest zbity, ciężki, nigdy pulchny i wyrośnięty. Nie dajmy się zwieść pozorom- pieczywo pełne pełnoziarniste nie oznacza, że to pieczywo z mąki pełnoziarnistej.
Kolację powinno się zjeść do godziny 18.00?
FAKT: Godzina ostatniego posiłku powinna być ustalona indywidualnie. Zależy to głównie od tego o której chodzi się spać. Ostatni posiłek powinien być zjedzony ok. 3-4 godziny przed snem. Osoba idąca spać o 21 może zjeść kolację o godzinie 18.00 ale osoba kładąca się spać o północy kolację może zjeść dopiero o godzinie 20.00. Oprócz godziny spożywania kolacji ważna też jest jej jakość aby dostarczyć odpowiednich składników odżywczych organizmowi, który podczas naszego snu cały czas pracuje.
Oprac. Marzena Pałasz
Poradnictwo Dietetyczne Smak Zdrowia
www.dietetykkonin.pl