O Nas

Biegamy, zachęcamy do biegania i promujemy bieganie. Jesteśmy klubem, który zrzesza wszelkich pasjonatów tej prostej i efektywnej formy aktywności. Zapraszamy do czynnego udziału w naszych imprezach oraz różnych formach współzawodnictwa. Z nami możesz być ich uczestnikiem, animatorem czy mecenasem. Zapraszamy wszystkich, którzy kochają bieganie, pragną je popularyzować bądź wspierać.
Bogaty program imprez organizowanych przez Klub Biegacza „Aktywni” Konin dowodzi, że wydarzenia sportowe warto, a nawet należy łączyć z innymi formami społecznej aktywności. Czynimy to niezależnie od pory roku. Kalendarz otwiera „noworoczne rozbieganie” w leśnej scenerii Gosławic i Bieniszewa organizowane dla wszystkich chętnych pod wodzą Mariana Działaka.
W drugim tygodniu stycznia – tradycyjnie od lat – klubowicze i sojusznicy „Aktywnych” włączają się w konińską edycję „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, a nasz barwny bieg ulicami Zatorza, któremu towarzyszy hasło „Policz się z Cukrzycą”, którego wytrwałym animatorem jest Adam Gapski, stał się ważną częścią tego wydarzenia.
W lutym spotykamy się w na „Crossie Muflona” w Rudzicy. To najbardziej znana na zewnątrz klubu „wewnętrzna” impreza w naszym kalendarzu. Spotykamy się w gronie klubowiczów i przyjaciół oraz gości jej komandora – Waldka Szygendy, który bieganiem i pracą świętuje wtedy swoje urodziny.
W końcu lutego lub na początku marca przenosimy się do Konina, gdzie ścigają się uczestnicy „Biegu Tropem Wilczym” czyli Biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nad całością biegu czuwa Tomasz Andrzejczak.
Marzec to także początek przygotowań do kolejnego Grand Prix Wielkopolski Wschodniej. W 2019 r. odbędzie już VII edycja tego atrakcyjnego cyklu. Nasz klub jest jego organizatorem we współpracy animatorami biegów lokalnych. Ogniwami Grand Prix Wielkopolski Wschodniej były dotychczas m.in.: Bieg Milowego Słupa w Koninie, Bieg Wyszyńska Dziesiątka w Wyszynie, Bieg Cienińska Szóstka w Cieninie, Bieg Pod Tysiącletnimi Dębami w Kazimierzu Biskupim, Bieg o Laur św. Wawrzyńca w Słupcy, Bieg im. H. Warwasa w Kleczewie, Biegi Uliczne „Malanowska jesień” w Malanowie, Międzynarodowy Bieg Warciański w Kole, Bieg Niepodległości w Turku i Bieg o Lampkę Górniczą w Koninie.
2 maja spotykamy się tradycyjnie na Pikniku Patriotyczno-Sportowym z okazji Dnia Flagi. Sportowym wydarzeniami pikniku, obok wielu innych atrakcji, są: test Coopera oraz trójbój lekkoatletyczny (Cooper, pchnięcie kulą i skok w dal) w rywalizacji indywidualnej i drużynowej. Podsumowanie rywalizacji odbywa się w kilkanaście dni później w Centrum Kultury „Oskard”, gdzie w dekoracji zwycięzców mogą uczestniczyć członkowie ich rodzin i przyjaciele. Takim sympatycznym spotkaniom towarzyszą zwykle projekcje filmów.
Głównym elementem Pikniku Jesiennego są Mistrzostwa Szkół Średnich Konina w teście Coopera. Uczestniczą w nich 10-osobowe drużyny, co znakomicie wpisuje się w zasadniczy cel wydarzenia, którym jest upowszechnienie biegania wśród młodzieży. Podsumowanie pikniku, podobnie jak wiosną, odbywa się na sali widowiskowej w uroczystej i atrakcyjnej oprawie. Rosnąca popularność obu pikników to niewątpliwie zasługa wieloletnich sędziów testów Coopera: Mirosława Antkowiaka i Radosława Skalskiego.
Ostatnim wydarzeniem naszego kalendarza jest doroczny Bieg o Lampkę Górniczą, którego trasa biegnie w rejonie dawnych zwałowisk kopalnianych i ulicami Konina. Bieg ten jest zarazem ostatnią imprezą oraz podsumowaniem cyklu Grand Prix Wielkopolski Wschodniej. Głównym organizatorem biegu jest Waldemar Szygenda.
Zapraszamy do współpracy i udziału w naszych imprezach.
Prezes Klubu Biegacza „Aktywni” Konin
Ireneusz Niewiarowski